Zamek w Owieśnie ruiny malownicze

O tym jak… Zamek Owiesno ruiną stoi

Ruiny ach ruiny

Uwaga – to będzie wpis krótki, bo i sam protagonista wpisu niewiele miał do zaoferowania. Nic to, ja tam lobię ruiny i dotąd wybaczyć nie potrafię, że mi takie cudo jak Rajsko odbudowali bezpowrotnie niszcząc jego ruiniasty, maleńki, niebywale malowniczy klimat. Oj tam, pomarudziłam, pomarudziłam, wiadomo, trzeba być wdzięcznym, bo się zameczek doszczętnie nie rozpadł. Tam, gdzie Państwo nie dało rady, tam prywatny właściciel odwalił kawał dobrej roboty. Tak być zawsze powinno!

Zamek Owiesno

Jego odwiedzenie było częścią wyprawy objazdowej. Można zatrzymać się tutaj będąc przejazdem, na godzinkę lub krócej. Na dzień dobry tabliczka – Zakaz Wstępu Grozi Zawaleniem. Nie takie zakazy już się łamało. Zresztą tabliczki nie rozumiem, zamek odgruzowano i posprzątano, tylko opłat się jeszcze nie pobiera, jak zacznie się pobierać to tabliczkę Zakaz Wstępu Grozi Zawaleniem zamienią na Kasa. Wandalizmu nie popieram, ale wejść można spokojnie, zdjęcia porobić i nic na głowę zwykłemu turyście spacerowiczowi raczej nie spadnie.

  

Sam Zamek Owiesno jest naprawdę piękny, klimatyczny i ciekawie okrągły. Podobno ma jakieś konotacje z Templariuszami. Co ciekawe, jak widać na starych widokówkach z lat 1909 zamek miał się jeszcze świetnie, w całości był i wieżę miał piękną. Wieżę, którą wysadzono, ponoć naumyślnie, w roku 1964, aby ukryć fakt kradzieży blaszanej dachówki ją pokrywającej i innych przydatnych materiałów.

Zamek owiesno 1909
Źródło

Przerażające jak mało lat minęło od tego, co widzimy na zdjęciu powyżej a tym, co oglądamy aktualnie. Nigdzie nie potrafię doszukać się informacji jak to właściwie się stało, wszędzie tylko zamierzchła historia. Jest, jest jednak jedna krótka wzmianka: 1945 zamek zajmuje Armia Czerwona, potem filia legnickiego NKWD, dalej obiekt przejmuje kółko rolnicze, a potem to już szabrownicy co ściany do gołej cegły nawet z tynku obżarli. Stał zamek w Owieśnie na posterunku od XIV wieku, a zniszczyło go doszczętnie 19 lat polski ludowej.

Kolekcja wanien

Serio?

To pewnie zamkowe wanny. Mamy tutaj dokładną liczbę zamkowych łazienek? Pytanie ile wanien posiadają mieszkańcy Owiesna w prywatnych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.