Ogrody Kapias Goczałkowice - Śródziemnomorskie Klimaty

O tym jak… podzielić się pięknem – Ogrody Kapias Goczałkowice

Aż trudno uwierzyć

Okazuje się, że są ludzie, którzy potrafią stworzyć cudowne miejsce, a potem wpuścić w to miejsce obcych. W 1979 roku pan Bronisław Kapias zaczął z pasją sadzić, przyozdabiać, powiększać aż w roku 2018 może pochwalić się takim ogródkiem, że kopara człowiekowi opada. Słowo ogródek wydaje się uwłaczające dla ogromu przedsięwzięcia, toż to całe Arboretum, roślinna kolekcja, a w niej… wszystko, nawet wiejska chata prosto ze skansenu, włoskie patio, plac zabaw, restauracja i sklep gdzie można sobie kupić roślinę upatrzoną w ogrodzie.

Ogrody Kapias Goczałkowice - Dmuchawce niedmuchawce

Teraz najważniejsze

Uwaga, uwaga, można zwiedzać Ogrody Kapias za zupełną darmochę. Ponoć nie ma nic za darmo, a tu jednak za darmo jest spacer w pięknym miejscu. Odwiedzać proponuję je w tygodniu, jeśli ktoś ma taka możliwość. Jest akurat na urlopie – przykładowo – macierzyńskim lub na planowanym bezrobociu, czy tam doi kasę z 500+. W weekendy bowiem ludzi jest tu mnóstwo i mówiąc mnóstwo mam na myśli – MNÓSTWO.

Ogrody Kapias Goczałkowice - Labirynt

Ogrody Kapias Goczałkowice - Tęczowy tunel    Ogrody Kapias Goczałkowice - Roślinny tunel

Można marudzić, że całe to roślinne przedsięwzięcie to tylko reklama Centrum Ogrodniczego, ale na moje oko cały sklep z zewnątrz nie był spektakularnie duży, a też nie widziałam, żeby po wizycie w ogrodzie zasuwały do niego jakieś pielgrzymki w celach zakupowych. Możliwość zakupu roślin to miły dodatek i uzupełnienie wycieczki, chętnie bym uzupełniła, ale nawet (o zgrozo) w moim mieszkadle nie posiadam balkonu, a na oknach kwiaty żyją tylko trzy tygodnie i mimo moich usilnych starań, nawożenia, podlewania, puszczania muzyki, spryskiwania, proszenia i zaklinania – umierają powolnie.

Ogrody Kapias Goczałkowice - Żółty żywopłot

 Ogrody Kapias Goczałkowice - zadzawka z łódką   Ogrody Kapias Goczałkowice - kwitnące na biało, tylko co?

Ogrody Kapias Goczałkowice - Dziewczynka wachająca kwiaty

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Przyjeżdżajcie, podziwiajcie, spacerujcie, radujcie się roślinnością, odpoczywajcie, jedzcie smacznie i zdrowo, uśmiechajcie się do siebie i świata. Powiedzcie STOP byciu bucem, marudą. Stop strzelaniu fochów. Takie moje przesłanie na dzisiaj, trudne w realizacji – wiem, warto jednak spróbować, chociaż trochę się w tej materii wysilić, ociupinkę, ociupiniusiusię.

Ogrody Kapias Goczałkowice - Stara piwniczka    Ogrody Kapias Goczałkowice - wiejskie klimaty

Ogrody Kapias Goczałkowice - Kuku za żywopłot

Byłabym zapomniała, dla zainteresowanych, tradycyjnie udostępniam link do tego niezwykłego ogrodowego przedsięwzięcia >>TUTAJ<<

Ogrody Kapias Goczałkowice - Ściana różu

Ogrody Kapias Goczałkowice - Łódka z okienaka    Ogrody Kapias Goczałkowice - Majowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *